Zajímalo vás někdy, jak se vyrábí kopečková zmrzlina? Pojďme se na to ve stručnosti podívat.
Základem je směs
Základním stavebním kamenem pro výrobu každé zmrzliny, ať už točené nebo kopečkové, je směs. Ta se skládá ze smetany nebo mléka, cukru, vajec a dalších přísad, jako je ovoce, které určují výslednou příchuť. Samozřejmě máme i zmrzliny pro celiaky nebo lidi s intolerancí na laktózu, které neobsahují mléčnou složku nebo lepek.
Přístroj na výrobu kopečkové zmrzliny
Připravená směs se následně pomocí speciálních výrobníků zpracuje do podoby, v jaké si ji rádi vychutnáváme. Výrobníky dělíme na vertikální a horizontální, určujícím faktorem je uložení míchadla. Horizontální míchají směs agresivněji, což má za následek, že je zmrzlina jemnější. Vertikální mají méně agresivní nášleh, na druhou stranu je tím pádem míchání šetrnější, takže nedochází k rozbíjení kousků ve směsi, což mohou být třeba oříšky nebo kousky ovoce.
Celý proces výroby kopečkové zmrzliny je samozřejmě daleko komplexnější, mezi nezbytné přístroje dále patří pasterizátor, konzervátor, šokový zmrazovač a další.
Historie kopečkové zmrzliny
Historie zmrzliny sahá až do starověkého Řecka a Egypta, zmrzlé mléčné nápoje popíjeli také Číňané a Mongolové. Recept do Evropy údajně přivezl cestovatel Marco Polo. Zmrzlina v podobě, která se přibližovala té dnešní, byla v Evropě vyrobena až kolem roku 1550. Postupem času s její přípravou začali experimentovat kuchaři a cukráři z Itálie, Francie a Anglie. Kopečkovou zmrzlinu (gelato) nejspíše poprvé připravili na Sicílii.